Näet, mitä ostat Liikkeessämme Rovaniemellä pääset katselemaan ja tuoksuttelemaan eri teelaatuja lasipurkeissaan. Tämän erittäin originellin tavan myydä irtoteetä on lanseerannut tsekkiläinen teeyhtiö Oxalis. Tsekkiläiset lasintekijät valmistavat tähän tarkoitukseen erityisesti suunnitellut kauniit lasipurkkimme käsin. Valitettavasti internet ei vielä salli aromien välittämistä kotiisi :-), mutta yritämme parhaamme mukaan kuvailla jokaista verkkokaupassamme myytävää teetä ja tarjoamme kuvan teelehdistä ja siitä miltä haudutettu juoma näyttää.
Monta sorttia, haluamasi määrä Teevalikoimaamme kuuluvat mustan, vihreän, keltaisen ja valkoisen teen lisäksi rooibos-, honeybush-, oolong-, ayurvital, pu-erh-, hedelmä-, yrtti- ja terveysteetä. Löydät myös laajan valikoiman luomu- ja kofeiinitonta teetä. Irtoteetä voit ostaa liikkeestämme ja verkkokaupastamme valintasi mukaan 50 grammasta alkaen. Laaja valikoimamme elää koko ajan ja uusia teelaatuja tulee joukkoon jatkuvasti. Kannattaa siis poiketa meillä usein!
Irtoteen etuja Ajatteletko, että irtotee on vaikea valmistaa. Kyllä, se vaatii vähän enemmän, mutta hyvä ruokakaan ei synny ilman valmisteluja! Toisaalta pieni panostus voi tuoda suuria makuelämyksiä. Ero pussiteen ja irtoteen välillä on yleensä erittäin suuri. Seuraavassa muutamia irtoteen etuja: - Irtoteestä näet välittömästi teen laadun.
- Yleensä laadukkaat vihreät, valkoiset, oolong ja jopa mustat teet on mahdollista hauduttaa useampaan kertaan, joten väite, että irtotee on paljon kalliimpaa pussiteehen verrattuna, ei välttämättä pidä paikkansa.
- Jos pussissa oleva musta tai vihreä tee tuntuu liian vahvalta sinulle, irtoteet ovat yleensä miedompia ja hienostuneempia maultaan. Voit myös itse helposti vaikuttaa teen vahvuuteen sillä kuinka paljon lehtiä käytät kuppia kohden.
Katso myös meidän oheistarvikkeet. Monipuolisen teesihtien ja astioiden valikoimasta löytyy varmasti myös sinulle parhain ja sopivin tapa valmistaa teetä. |